Tuesday, 22 March 2016

Uttarayan Sports Day

Uttarayan Sports Day
Faculty of Management organized a one day ‘Uttarayan’ Sports day for its students of MBA both the semesters on the 19th of March 2016. Its objective was to develop in the students a sporting spirit and a venue to display their physical prowess.  The day was scheduled to begin at 9:30am at the Pacific Ground, where the students assembled. Beginning with the event of 100 meter race, various events lined up for the day quickly progressed. 
This year sports day witnessed the enthralling performances and hard work put-up by all the students.
The events and the winners were as follows:
Discuss Throw (Male)
1st Prize: Achal Singh
2nd Prize: Arvind Rathore
3rd Prize: Nishit Joshi
Discuss Throw (Female)
1st Prize: Mamta Sharma
2nd Prize: Ankita Mehta
3rd Prize: Priya Chippa
100 Mtr Race (Male)
1st Prize: Arvind Rathore
2nd Prize: Nishit Joshi
3rd Prize: Jitendra Purbia

100 Mtr Race (Female)
1st Prize: Mamta Sharma
2nd Prize: Payal Kothari
3rd Prize: Ankita Chandaliya

Relay Race (Male)
1st Prize: Arvind Rathore and Nishit Joshi
2nd Prize: Jitendra Purbia and Hitesh Bhatt
3rd Prize: Prakash Kumar and Ahmed Faraz

Relay Race (Female)
1st Prize: Payal Kothari and Surbhi Jain
2nd Prize: Mamta Sharma and Priya Chippa
3rd Prize: Namrata Jadav and Dharna Charan

3 Legged Race
1st Prize:
Namrata Jadav
Dharna Charan

2nd Prize:
Mamta Sharma
Kirti Dadhich

3rd Prize:
Priya Chippa
Deepika Labana

Javelin Throw (Male)

1st Prize: Arvind Rathore
2nd Prize: Abhishek Mishra
3rd Prize: Nishit Joshi

Javelin Throw (Female)
1st Prize: Priya Chippa

2nd Prize: Dharna Charan
3rd Prize: Namrata Jadav

Short Put (Male)
1st Prize: Nishit Joshi
2nd Prize: Lokesh Vyas
3rd Prize: Prakash Kumar

Short Put (Female)
1st Prize: Mamta Sharma
2nd Prize: Payal Kothari
3rd Prize: Dharna Charan

Table tennis (Male)

1st Prize: Jaideep Chouhan
2nd Prize: Salman Sheikh
3rd Prize: Bhupendra Mehta

Table Tennis (Female)
1st Prize: Shilpa S. Pillai
2nd Prize: Ankita D. Mehta
3rd Prize: Gadhvi Pooja

Blind Target (Male)
1st Prize: Abhishek Saxena
2nd Prize: Arvind Rathore
3rd Prize: Akeel Khan

Blind Target (Female)
1st Prize: Namrata Jadav
2nd Prize: Gadhvi Pooja

Carrom (Male)
1st Prize:
Kartik Kumawat
Rahul Patidar

2nd Prize:
Mohd. Sohail
Prem Kumar  

3rd Prize:
Arvind Rathore
Ankit Bissa

Carrom (Female)
1st Prize:
Kirti Dadhich
Shilpa S. Pillai

2nd Prize:
Priya Chippa
Payal Kothari

3rd Prize:
Ankita Mehta
Deepika Labana

Chess (Male)
1st Prize: Sharukh Chippa
2nd Prize: Safat Hussain
3rd Prize: Sunderlal Sahu

Chess (Female)
1st Prize: Ankita D. Mehta
2nd Prize: Garima Wadhwani


The Winners of Tug of the War were:
Abhishek Agrawal
Rajesh Daima
Vijay Vaishnav
Dipesh Beragi
Shubham Patidar
Yash Changal
Nishit Joshi
Dwiyanshu Chouhan
Lokesh Vyas
Yogendra Singh

The Winners of Football were:
Yash
Ali
Harun
Rajesh Daima
Nishit
Deepesh
Shubham Patidar
Divyanshu
Yagyadutt
Abhishek Mishra
Vijendra
Abhishek Agrawal
Hitesh










































































Contributors